Zaprtje

13. maja, 2025 | Aktualno, Farmacevtov nasvet

Zaprtje je ena najpogostejših prebavnih težav v razvitem svetu, ki lahko prizadene vsakogar – od otrok do starejših. Pojavi se lahko nenadno in vpliva na naše počutje ter kakovost življenja. V mnogih primerih si lahko pomagamo brez zdravil, včasih pa je potrebno nasvet poiskati tudi v lekarni.

Zaprtje je prebavna motnja, pri kateri odvajanje blata postane oteženo, običajno manj kot dvakrat na teden. Pomembno je, da smo pozorni tudi na morebitne spremembe v pogostnosti odvajanja, na primer, ko se število odvajanj zmanjša iz dvakrat dnevno na dvakrat tedensko. Mučno odvajanje majhnih količin zelo trdega blata, čeprav morda vsakodnevno, tudi označimo kot zaprtje, če ga spremljata napenjanje in občutek nepopolne izpraznitve.

Vzroki zaprtja so lahko pomanjkanje vlaknin in tekočine v prehrani, premalo telesne aktivnosti, stres ter sprememba običajnih navad odvajanja blata zaradi novega okolja. Zaprtje je pogosto tudi v nosečnosti, zaradi hormonskih sprememb in pritiska maternice na črevesje.

Poleg tega lahko zaprtje povzročijo tudi številne bolezni in zdravila (zdravila in prehranska dopolnila, ki vsebujejo kalcij, železo, aluminij, antihipertenzivi, antidepresivi, opioidni analgetiki).

Posvet z zdravnikom je nujen, če se pojavijo krči in bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje, bolečina med odvajanjem, pojav krvi v blatu ali temno, črno blato, občutek polne danke po odvajanju, izgubljanje telesne mase brez namernega hujšanja, izmenjavanje zaprtja in driske.

Sami si lahko pomagamo z uživanjem hrane, bogate z vlakninami, na primer sveže in posušeno sadje, zelenjava, stročnice, neoluščena žita. Piti moramo dovolj tekočine, in sicer 1,5 do 2 litra na dan (izjema so seveda bolniki z ledvičnimi obolenji in boleznimi srca). Skrbeti moramo za redno telesno aktivnost in obvladovanje stresa. Iztrebljanja ne smemo zadrževati.

Kadar pa vsi ti našteti ukrepi ne pomagajo, lahko posežemo po odvajalih, ki jih delimo v več skupin:

  • Osmozna odvajala (v črevesju zadržijo vodo, zmehčajo blato in povečajo volumen blata. Zaužiti jih moramo z veliko tekočine): laktuloza, glicerol, magnezijev sulfat, makrogol
  • Volumska odvajala (v črevesju nabreknejo, mehčajo blato, povečajo volumen blata in tako sprožijo gibanje črevesja. Tudi te moramo zaužiti z veliko tekočine): indijski trpotec, laneno seme
  • Stimulativna odvajala (povečajo pogostost krčenja črevesne stene in s tem gibljivost črevesja): sena, bisakodil, navadna krhlika

Učinek osmoznih in volumskih odvajal nastopi šele v nekaj urah do nekaj dneh, medtem ko učinek stimulativnih odvajal nastopi v 6 do 12 urah. Če uporabimo zdravila v obliki svečk, njihov učinek nastopi prej, in sicer v 15 do 30 minutah.

Volumska in osmozna odvajala se lahko uporabljajo tudi dalj časa, torej pri kroničnem zaprtju. Stimulativna odvajala pa so primerna za lajšanje težav pri kratkotrajni zaprtosti – jemljemo jih lahko namreč le 7-14 dni, saj lahko daljša uporaba okvari črevesno sluznico, poruši elektrolitsko ravnovesje v telesu in še poslabša težave z zaprtjem.